Akvaariumi asukoht ja kuju

Parim asukoht akvaariumile on suhteliselt pimedas ja stabiilse temperatuuriga kohas. Otsene päikesevalgus soodustab süsimustade vetikate levikut klaasidel ja taimedel.

Sobiva asukoha valikul peaks vältima:

-soojusallikate lähedust
-liigset valgust
-kõlareid ja teisi müratekitajaid
-aktiivset liikumist ja jooksmist akvaariumi läheduses

Kui asukoht on välja valitud, on järgmiseks sammuks otsustamine, milline kuju ja suurus oleks akvaariumile sobilikum.

Kaasaegne akvaarium on osa ruumi tervikust, täiendades ja ilmestades mitmekesiseid paiku. Akvaarium võib olla integreeritud seina sisse või moodustada osa kabinetist või lauaplaadist. Samuti võib akvaarium olla põrandasse ehitatud, pakkudes elegantselt vaadet veealusele maailmale. Valikus on sambakujulised akvaariumid ning kaunistava elemendina seinale paigaldatavad variandid. Tänapäeva tehnoloogilised võimalused võimaldavad erinevaid lahendusi. Võib mõelda keerukatele süsteemidele, kuid oluline on tagada rõõm akvaariumis elavatele olenditele ja samuti nautlejatele – meile vaatajatele, hooldajatele.

Traditsiooniline akvaarium on nelinurkne (ruudukujuline), millel on sirged klaasid. Pikkus võrdub poolte laiusega ning akvaariumi kõrgus on poolte laiuse ja kahekordse laiuse vahemikus.

akvaarium

Akvaarium Aquael OPTI SET

Kõige vähem soovitatav on ümara, sfäärilise kujuga akvaarium. Vesi ja klaas koos moodustavad suurendusklaasi efekti. Selgelt nähtavad on kalad akvaariumi keskel, suurendusklaasi fookuses. Ülejäänud vaadet saab adekvaatselt jälgida vee pinna kaudu ülevalt vaadates. Sellisel tüüpi akvaariumil on mitmeid puudusi. Veidi vähem mõjutab vaadet ümar esiakna või esiklaasiga akvaarium.

Akvaarium

Levinud eksiarvamused akvaariumide kohta:

Isepuhastuv akvaarium – teoreetiliselt võimalik, kuid ei paku esteetilist naudingut. Ökoloogilise tasakaalu säilitamine nii väikeses veemahus on väljakutse. Veevahetuse saab automatiseerida, ent see ei asenda teisi vajalikke hooldustoiminguid.


Põrandast laeni ulatuv akvaarium – seda pole teostatav. Iga akvaarium vajab ülalt hooldusruumi. Põhjakalu jälgimiseks tuleks lamada põrandal ja kasutada taskulampi...?

Kuiv kalatoit võib põhjustada allergiat – tänapäeval ei sisalda kalade kuivtoit enam kuivatatud vesikirpe, mis kunagi oli levinud. Tollane kuivtoit oli tugevalt allergiat tekitav. Kaasaegsed toidusegud on spetsiaalselt formuleeritud ja tõhusalt pakendatud. Kuivsöötade alternatiiviks on külmutatud või elav sööt.

Akvaariumi pidamine on suur peavalu. Sõbranna vahetab nädalas korra vett, keedab kive, hooldab taimi. Kalad surevad järjepidevalt, taimed ei edene, plasttaimed on vetikate tõttu mustad... – sel juhul on soovitatav konsulteerida spetsialistiga. Siin on kõik põhjalikult valesti! Ökoloogiliselt tasakaalus akvaariumi nii ei saavuta!

On parem osta kuskilt odavalt 10 kala kui osta akvaristikapoe hinnaga 2 kala. Igatahes surevad need kuu aja pärast ära... – tänapäeva akvaristikaturul valitseb konkurents. Asjatut hinnatõusu pole mõtet oodata. Kvaliteetsed akvaristikapoodid hoiavad kalu enne müüki panekut garantiiaja vältel, jälgides neid ja vajadusel ravi teostades. Kui kalad on kohalikes tingimustes kohanenud ja täiesti terved, siis need pannakse müüki. Muidugi selline ettevalmistus kaasneb kuludega ning kajastub kalade müügihinnas.